Przetłumacz
Hangar Aeroklub Świdnik
Samolot Aeroklub Świdnik
Aeroklub Świdnik - Nowości
Zapraszamy pod nasze skrzydła!
poniedziałek, 31 marca 2014 19:02

 
Konferencja B i HL 2014r
czwartek, 13 marca 2014 19:15

Dnia 06.04.2014r (niedziela) o godz. 9:00 na lotnisku odbędzie się konferencja lotno-techniczna B i H L połączona z egzaminami KWT.

 

Proszę przed sezonem 2014 o uregulowanie zaległości za loty, składki oraz uzupełnienie badań i dokumentacji osobistej.

Obecność obowiązkowa !!!

Dyrektor Aeroklubu Świdnik 
Krzysztof Janusz

 
Uwaga kandydaci na szkolenie szybowcowe!
piątek, 10 stycznia 2014 15:58

Aeroklub Świdnik ogłasza zapisy na szkolenie szybowcowe w sezonie 2014. Wszystkich chętnych pragnących poczuć smak prawdziwego lotnictwa zapraszamy do naszego Aeroklubu. Zapisy przyjmujemy do dnia 30.03.2014r. Pragniemy również poinformować, że od kwietnia powraca do naszego klubu po 5-letniej przerwie samolot holujący PZL 104 Wilga co w znaczny sposób przyczyni się do wzbogacenia oferty dla sekcji szybowcowej.Wszystkich chętnych na szkolenia proszę o kontakt celem szczegółowego omówienia spraw z tym związanych pod nr:

tel 601 96 63 41 lub mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  Serdecznie zapraszam

Krzysztof Janusz
Dyrektor Aeroklubu Świdnik

 
Uwaga kandydaci na szkolenie do PPL(A)
piątek, 10 stycznia 2014 15:30

Szkolenie do licencji pilota samolotowego turystycznego PPL(A) Ostatnia szansa !

W związku ze zmianą przepisów w sprawie szkoleń lotniczych po 8 kwietnia 2014 mogą wystąpić w niektórych ośrodkach przerwy w szkoleniach lotniczych po tej dacie. Dlatego też masz ostatnią szansę na rozpoczęcie szkolenia w/g starego programu. Aeroklub Świdnik przyjmuje jeszcze zapisy na szkolenia do dnia 18 stycznia. Szkolenie praktyczne prowadzimy na samolotach C-152 i PZL-110 Koliber.

Wszystkich chętnych proszę o kontakt celem szczegółowego omówienia spraw związanych ze szkoleniem:

tel 601 96 63 41 lub mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Serdecznie zapraszam

Krzysztof Janusz
Dyrektor Aeroklubu Świdnik

 
Ogłoszenie
środa, 27 listopada 2013 09:53

Uprzejmie informujemy, że dnia 08.12.2013 (niedziela) o godz. 10.00 w siedzibie klubu odbędzie się poszerzone posiedzenie Zarządu Aeroklubu Świdnik.
Do udziału w otwartym zebraniu zapraszamy wszystkich naszych członków.


Tematyka posiedzenia:

- budowa ogrodzenia heliportu (ograniczenie dostępności lądowiska),

- zadłużenie do AP,

- kondycja finansowa ,

- stan techniczny sprzętu ,

- aktualizacja listy członków AŚ,

- strategia rozwoju klubu,

- planowanie średnio i długoterminowe,

- sprawy bieżące.Serdecznie zapraszam w imieniu Zarządu

Prezes Aeroklubu Świdnik

Jan Kidaj

 
Zmarł instr. Zdzisław Chyliński
czwartek, 17 października 2013 14:40

Urodził się 20 grudnia 1928 r. w Lublinie. Z lotnictwem zetknął się w 1945 r. jako organizator lotniczej drużyny harcerskiej, której drużynowym był do 1949 r., z czasem uzyskując uprawnienia instruktora modelarstwa lotniczego. W 1946 r. ukończył w Mrągowie kurs szybowcowy, a w dwa lata później kurs spadochronowy. Spadochroniarstwo w pewnym okresie życia stało się jego pasją. W 1950 r. został instruktorem spadochronowym i w tym charakterze zatrudniono Go w Zarządzie Wojewódzkim Ligi Lotniczej w Lublinie.

W 1951 r. oddelegowany został do Nowego Targu, gdzie przez pół roku pełnił obowiązki szefa wyszkolenia tamtejszego Centrum Spadochronowego, po czym uzyskał przeniesienie do nowo powstałego w 1952 r. Aeroklubu Fabrycznego w Świdniku. Przez 10 następnych lat zajmował się w nim szkoleniem spadochroniarzy, a potem na rok objął stanowisko szefa wyszkolenia w Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Strzebielinie. Czasowo znalazł się następnie w Krośnie jako jeden z organizatorów tamtejszego Spadochronowego Centrum Wyszkolenia Lotniczego, a potem, do 1964 r. zajmował w nim stanowisko szefa wyszkolenia. Jednocześnie, od 1957 r. był też trenerem spadochronowej kadry narodowej. W 1958 r. mianowano Go międzynarodowym sędzią spadochronowym i równolegle – do 1965 r. – członkiem Międzynarodowej Komisji Spadochronowej FAI. Po przeszkoleniu w pilotażu samolotowym udzielał się sportowo, startując kilkakrotnie w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych i innych sprawdzianach zawodniczych.

Zdzisław Chyliński

W 1965 r. Zdzisław Chyliński zrezygnował z funkcji etatowego instruktora spadochronowego w świdnickim aeroklubie – udzielając się w tej roli społecznie jeszcze przez pewien czas – i na 11 lat został pracownikiem oddziału śmigłowcowych prób w locie Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. W 1976 r. przeszedł do pracy w nowo utworzonym Zakładzie Eksploatacji Usług Śmigłowcowych i w tym okresie wyszkolił się w pilotowaniu śmigłowców. Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień na śmigłowiec Mi-2, uczestniczył w realizacji różnych kontraktów – głównie w lotach agro-usługowych – początkowo na terenie kraju, a potem także w wielu państwach na kontynencie afrykańskim.

Po raz pierwszy znalazł się w Afryce w 1977 r. jako kierownik akcji śmigłowcowej w Egipcie i Sudanie. Po roku kontrakt został przedłużony, obejmując terytorium Nigru, Nigerii i Kamerunu. Akcja polegała na opryskiwaniu ze śmigłowców Mi-2 preparatami chemicznymi stanowisk lęgowych szarańczy i pewnych gatunków ptaków, pustoszących uprawy rolne. Inne funkcje spełniał w latach 1981-82, kiedy w Libijskiej Akademii Lotniczej przebywał w charakterze instruktora pilotażu i szefa działu nawigacji. Ostatni Jego pobyt na kontynencie afrykańskim w Sierra Leone w 1988 r., związany był z transportem pasażerów śmigłowcem PZL Kania pomiędzy lądem, a przybrzeżnymi wyspami na Atlantyku.

Wielokrotnie już samo dotarcie w rejon zleconych operacji było dla pilota śmigłowca dużym wyzwaniem. Do niewątpliwie ciekawych, ale jednocześnie trudnych do pokonania tras, zaliczył w 1978 r. przeloty ze Świdnika do Bagdadu, z Kairu w Egipcie ponad Pustynią Nubijską do Zam-Zam w Sudanie i z Kairu ponad Saharą do oazy Siwa.

W ciągu półwiecza działalności w lotnictwie polskim Zdzisław Chyliński wykonał 515 skoków spadochronowych – w tym rekordowy, grupowy skok w 1954 r. z wysokości 5.015 m – wylatał: na szybowcach – 76 , na samolotach – 1.625, a na śmigłowcach – 4.032 godziny. W tych specjalnościach (poza szybownictwem) uzyskał uprawnienia instruktora I klasy. Emerytem został w 1990 r. i 10 lat prezesował Lubelskiemu Klubowi Seniorów Lotnictwa.

Popularny Zdzicho nie dożył przypadającej w grudniu bieżącego roku 85 rocznicy Jego urodzin. Zmarł w Lublinie 14 października 2013 r. o czym, żegnając Go w imieniu weteranów świdnickiego aeroklubu, ze sutkiem przypomina szkolony przez Niego pod białą czaszą spadochronu – Tadeusz Karol Chwałczyk.


Tekst, fotografia - Tadeusz Chwałczyk

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 8

Kontakt

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

  • calendar

2011 Aeroklub Świdnik. All rights reserved. Realizacja Star Technology Sp. z o.o.
Aeroklub Świdnik